Stanisław MICHALKIEWICZ

Strona autorska felietony artykuły komentarze

www.michalkiewicz.pl

Stanisław Michalkiewicz

Drodzy Czytelnicy!

Ideą strony jest bezpłatny dostęp do wszystkich zamieszczanych tu tekstów. Nie planuję żadnych ograniczeń dostępu ani żadnych opłat.

Jeśli chcieliby Państwo dobrowolnie wesprzeć wolne słowo i pomóc w rozwoju strony – proszę o wpłaty na podane poniżej konta bankowe.

Dziekuję za Wasze życzliwe wsparcie!

Stanisław Michalkiewicz

Dokładne dane kont »

Serdecznie dziękuję wszystkim wspierającym!

Informacje o nowych wpłatach podajemy 2 lub 3 razy w miesiącu.

Jeśli dokonali Państwo wpłaty, a nie ma jej na liście, prosimy o e-mail »


20 maja
AK, Warszawa,250 zł

19 maja
ŁR, Pruszków,20 zł
MJ, Łask,3 zł

18 maja
DCŁ, Gdynia,50 zł

17 maja
DJ, Warszawa,10 zł
KW i MW, Lublin,50 zł
MN, Terespol,15 zł

16 maja
JS, Opole,10 zł
WKC, Wrocław,5 zł

15 maja
AAL, Kraków,100 zł
AZB-K, Katowice,5 zł
JŻ, Nowy Kawęczyn,5 zł
LMD, Chełmno,20 zł
OT, Pruszków,50 zł
RES, Bielsko-Biała,20 zł
RL, Legionowo,5 zł
RM, Wola Makowska,51 zł
WR, Kraśnik,10 zł
ZZ, Warszawa,100 zł

14 maja
HK, Stare Budkowice,15 zł

12 maja
GŚ, Warszawa,20 zł
JM, Warszawa,15 zł
NSS, Łódź,25 zł

11 maja
AB, Gdańsk,10 zł
DM, Łódź,10 zł
MJ, Gdańsk,50 zł
MK, Wrocław,2 zł
RZ, Szczecin,25 zł
TJW, Poznań,200 zł

10 maja
AS i SS, Zawiercie,20 zł
BSM, Kielce,10 zł
JC, Augustów,10 zł
MW, Legnica,20 zł
PZ, Piotrków Trybunalski,50 zł

9 maja
AS, Ostrowiec,30 zł
GAN, Gdańsk,200 zł
JK, Topórek,200 zł
KW, Zielona Góra,10 zł
MMK, Tarnów,100 zł
SM, Świdnica,100 zł

8 maja
AG, Chorzów,150 zł
BAŁ, Włocławek,20 zł
KC, Poznowice,5 zł
MK, Białystok,10 zł
MS, Warszawa,150 zł
PS, Warszawa,10 zł
WK, Mielec,102 zł

7 maja
SK, Warszawa,10 zł

5 maja
AK, Warszawa,250 zł
AW, Sosnowiec,50 zł
AWB, Reda,11.11 zł
CK, Warszawa,35 zł
FW, Warszawa,10 zł
GK, Szczecin,50 zł
KAP-P, Kraków,5 zł
MC, Kasparus,50 zł
PM, Szczecin,50 zł
ZO, Częstochowa,20 zł

4 maja
MWP, Warszawa,10 zł
PJK, Częstochowa,20 zł

Więcej o wpłatach »

Statystyki odwiedzin

W tym miesiącu średnio
4 852 wizyt dziennie
maj135 868wizyt
kwiecień159 551wizyt
marzec169 712wizyt
luty157 782wizyt
styczeń216 499wizyt
grudzień160 077wizyt
listopad154 259wizyt
październik157 511wizyt
wrzesień159 350wizyt
sierpień156 429wizyt
lipiec151 237wizyt
czerwiec151 207wizyt

Więcej statystyk »

62 557 219 wizyt
od 6 czerwca 2006r.

Spotkania

  • 27 maja
    w Ostrowi Mazowieckiej
  • 18 czerwca
    w Edynburgu

Więcej o spotkaniach »

Ogłoszenia

Więcej informacji »

Książki S. Michalkiewicza

Targowica urządza się przy Napoleonie

Targowica urządza się przy Napoleonie

Wszystkie książki »

Mobilizacja przeczyszczająca

Komentarz    tygodnik „Goniec” (Toronto)    25 stycznia 2015

Uuuuuu! To nie żarty! Widać wyraźnie, że determinacja soldateski, by tegoroczne wybory prezydenckie wygrał pan prezydent Bronisław Komorowski jest duża, a nawet – bardzo duża. Wskazuje na to powszechna mobilizacja, która objęła również Naczelną Prokuraturę Wojskową. Właśnie przeprowadziła ona kolejny odczyt nagrań rozmów rosyjskich kontrolerów lotów ze Smoleńska i co się okazało? Ano okazało się, że nieboszczyk chorąży Remigiusz Muś, co to przed trzema laty taktownie popełnił samobójstwo „bez udziału osób trzecich” i kapitan Artur Wolsztyl, którzy na własne uszy słyszeli, że rosyjscy kontrolerzy przekazali załodze polskiego samolotu wiozącego prezydenta Kaczyńskiego instrukcję, by byli gotowi do odejścia na drugi krąg z wysokości nie mniejszej jak 50 metrów – że obydwaj oni się przesłyszeli, że rosyjscy kontrolerzy niczego takiego nie mówili. W tej sytuacji jest prawie pewne, że jak padnie stosowny rozkaz, to podczas kolejnego odczytu nagrań Naczelna Prokuratura Wojskowa usłyszy, a nawet zarejestruje odgłosy z zaświatów.

Nikt chyba nie podejrzewa, że w Naczelnej Prokuraturze Wojskowej występują jakieś niedostatki świadomej dyscypliny? Takie podejrzenia byłyby nietaktowne, a w dodatku siałyby zwątpienie w zdolności twórcze naszej niezwyciężonej armii, która być może właśnie znajduje się w przededniu najwyższej próby. W tej sytuacji złowrogi poseł Antoni Macierewicz zapowiada przedstawienie „raportu podsumowującego”, w którym znajdą się relacje 200 świadków katastrofy już 10 kwietnia. Te materiały w większości „nie są znane prokuraturze”, więc nietrudno sobie wyobrazić, że antymacierewiczowski zespół pana doktora Macieja Laska, zwanego „Laskiem Smoleńskim” będzie musiał uwijać się jak w ukropie, żeby dać temu wszystkiemu odpór. W ten sposób ostatni miesiąc przed wyborami prezydenckimi będzie mógł zostać zdominowany przez coraz bardziej talmudyczne i drobiazgowe rozważania nad możliwymi sposobami przebiegu katastrofy smoleńskiej, dzięki czemu ani pan prezydent Komorowski, ani żaden z jego konkurentów z panem Dudą na czele, nie będzie musiał „głowy sobie psować” jakimiś problemami państwa, czy narodu. Zresztą – co tu mówić o jakichś „problemach”, kiedy wszystko jest w jak najlepszym porządku? Tak w każdym razie uważa pan Janusz Lewandowski, Doradca Doskonały premierzycy Ewy Kopacz.

Skoro tak, to tylko patrzeć, jak Polska znowu wejdzie do pierwszej dziesiątki największych mocarstw – jak to było za Edwarda Gierka, dopóki oczywiście wszystko mu się nie skawaliło. Najwyraźniej to właśnie musiał dopuścić sobie do głowy legendarny pan Zbigniew Bujak, wyrażając pragnienie, a nawet nadzieję, że nasza niezwyciężona armia ruszy wreszcie do walki o Donieck, by przywrócić go Ukrainie. Z pewnego punktu widzenia byłoby to może wskazane, bo niezwyciężona ukraińska armia jakoś się do tego nie kwapi, preferując pewnie kręcenie lodów na tyłach, w następstwie czego z separtatystami walczą gołoworiezy z prywatnych batalionów ukraińskich, a właściwie żydowskich oligarchów, którym premier Arszenik Jaceniuk powypuszczał poszczególne obwody Ukrainy w arendę.

Pan Bujak najwyraźniej musiał zapatrzyć się na pana ministra spraw zagranicznych Grzegorza Schetynę, którego skóra musi świerzbić tak mocno, że aż pragnie wziąć udział w wojnie z państwem islamskim. To nawet byłby jakiś pomysł, gdyby na tę wojnę w charakterze ochotników wyruszyli obydwaj panowie Schetyna z Bujakiem. Wprawdzie pan Schetyna, a zwłaszcza legendarny pan Bujak jest kandydatem na nasz skarb narodowy, ale nawet gdyby islamscy bojownicy poucinali im głowy, to jakoś byśmy to przeboleli. Przyszłoby nam to tym łatwiej, że pan minister Schetyna ostatnio coraz częściej wypowiada się publicznie, tracąc w ten sposób okazję, by siedzieć cicho.

Ostatnio na przykład „wykompinował sobie”, że skoro obóz w Oświęcimiu w 1945 roku zajął Front Ukraiński, to musiał on składać się z żołnierzy narodowości ukraińskiej. Jak powiadają gitowcy - „wszystko gra i koliduje” - tym bardziej, że na Ostfroncie były jeszcze inne fronty, na przykład sławny Front Woroneski, czy niemniej sławny Front Stepowy. Jak powszechnie wiadomo, Front Woroneski tworzyli żołnierze narodowości woroneskiej, a Front Stepowy – narodowości stepowej. Jestem pewien, że pan minister Grzegorz Schetyna musiał o tym usłyszeć podczas studiów historycznych na Uniwersytecie Wrocławskim, gdzie „przez kilka lat” piastował stanowisko przewodniczącego tamtejszego NZS i że utkwiło mu to w pamięci. Niestety ruscy szachiści uczynili sobie z tego przenikliwego spostrzeżenia przedmiot szyderstw, a nawet bezprzykładnych ataków na pana ministra Schetynę, który po prostu, jak tam potrafił, spróbował włączyć się w wyzwoleńczą misję na rzecz Ukrainy.

Można nawet powiedzieć, że na tym odcinku wdał się w rodzaj szlachetnego współzawodnictwa z panią premierzycą, która qua kobieta i qua premierzyca („qua opiekun i qua krewny miałbym z Klarą sukces pewny”) miała znacznie większe możliwości od niego i na oczach całej Europy, która z zapartym tchem się temu przyglądała, zrobiła premierowi Arszenikowi Jaceniukowi przysługę, o której w podsłuchanej rozmowie wspominał był pan minister Sikorski w odniesieniu do amerykańskiego prezydenta Obamy. Oczywiście nie dosłownie, uchowaj Boże, tylko symbolicznie, oferując mu „kredyt” w wysokości 100 milionów euro. „Nie mam głowy, jak ty to uzbierasz” - chciałoby się zapytać słowami piosenki Izabeli Trojanowskiej, gdyby nie było wiadomo, że w razie potrzeby pani premierzyca tę forsę zedrze z nas razem ze skórą. Jest to tak samo pewne, jak to, że premier Arszenik tej forsy nie odda tym bardziej, że pani premierzyca zdradziła, iż Ukraina w ramach reformowania państwa będzie korzystała z polskich doświadczeń w walce z korupcją. W takiej sytuacji sukces reform na Ukrainie jest gwarantowany, co zresztą było wiadomo od samego początku.

Przysługa – przysługą, ale już co do wysyłania naszej niezwyciężonej armii do Donbasu pani premierzyca nie wykazała entuzjazmu, wbrew panu Bujakowi, który z synekury w Głównym Urzędzie Ceł ostatecznie wylądował w KOSzU – bo tak właśnie dziwacznie nazywa się komitet, za zasłoną którego razwiedka robi różne siuchty z Ukrainą – oczywiście w ramach „walki za wolność naszą i waszą”. Esperons jednakże, że ta drobna kontrowersja nie była przyczyną kuracji przeczyszczającej, jaką właśnie przechodzi kancelaria pani premierzycy. Właśnie ze stanowiska rzecznika rządu zdymisjonowana została pani Iwona Sulik, jedna z osobistości tworzących frakcję „psiapsiółek”, podobnie jak pani Jolanta Gruszka, która do 22 stycznia była u pani premierzycy szefową gabinetu politycznego. Z posady wyleciał też jej główny doradca, pan Adam Piechowicz. Pretekstem dymisji pani Sulik i pana Piechowicza było doradzanie posłowi Wiplerowi, który dla człowieka o zszarpanych nerwach, z tego powodu przez resortową „Stokrotkę” zapraszanego do TVN na tak zwane „walki kogutów”, czyli posła Niesiołowskiego, jest „postacią odrażającą”. Pretekst usunięcia pani Gruszki jest jeszcze nieznany, więc nie można wykluczyć, że ta kuracja przeczyszczająca najbliższe otoczenie pani Ewy zmierza do przywrócenia nad nią ręcznego sterowania przez watahę, która zrobiła z niej człowieka, a w każdym razie – premiera rządu. Podobnie było w przypadku Donalda Tuska, który w roku 2008 też próbował rozluźnić sobie obróżkę. Jak pamiętamy, skończyło się to aferą hazardową i szlabanem na kandydowanie w 2010 roku na prezydenta, dzięki czemu na to stanowisko soldateska wypromowała Bronisława Komorowskiego, którego najwyraźniej promuje w dalszym ciągu.

Stanisław Michalkiewicz

Stały komentarz Stanisława Michalkiewicza ukazuje się w każdym numerze tygodnika „Goniec” (Toronto, Kanada).

Copyright © 2006-2023 Stanisław Michalkiewicz. Wszystkie prawa zastrzeżone. Strona działa od 6 czerwca 2006 r.

Autor: michalkiewicz@michalkiewicz.pl Redaktor strony: webmaster@michalkiewicz.pl Projekt: NetStudio.pro

Dokładne dane kont Formularz kontaktowy

Konto złotówkowe Santander Bank: 24 1090 2590 0000 0001 4495 4522

Konto złotówkowe mBank SA: 75 1140 2017 0000 4002 0542 5287

Konto walutowe EURO Santander Bank: 56 1090 1043 0000 0001 4746 6809

Konto walutowe EURO mBank SA: 76 1140 2004 0000 3712 0674 5873

Konto dewizowe Santander Bank: 45 1090 2590 0000 0001 4495 4532

PayPal: michalkiewicz@michalkiewicz.pl