Stanisław MICHALKIEWICZ

Strona autorska felietony artykuły komentarze

www.michalkiewicz.pl

Stanisław Michalkiewicz

Drodzy Czytelnicy!

Ideą strony jest bezpłatny dostęp do wszystkich zamieszczanych tu tekstów. Nie planuję żadnych ograniczeń dostępu ani żadnych opłat.

Jeśli chcieliby Państwo dobrowolnie wesprzeć wolne słowo i pomóc w rozwoju strony – proszę o wpłaty na podane poniżej konta bankowe.

Dziekuję za Wasze życzliwe wsparcie!

Stanisław Michalkiewicz

Dokładne dane kont »

Serdecznie dziękuję wszystkim wspierającym!

Informacje o nowych wpłatach podajemy 2 lub 3 razy w miesiącu.

Jeśli dokonali Państwo wpłaty, a nie ma jej na liście, prosimy o e-mail »


16 kwietnia
ADi PK-D, Warszawa,200 zł
AS, Warszawa,10 zł
ASK, Warszawa,1000 zł
AZ, Elbląg,350 zł
BP, Tomaszewo,20 zł
JŻ, Nowy Kawęczyn,5 zł
MK, Maszkienice,10 zł
PU, Łódź,50 zł
TT, Poznań,200 zł
WK, łutów,100 zł
WR, Kraśnik,10 zł

15 kwietnia
AZB-K, Katowice,5 zł
JLP, Warszawa,100 zł
PMD, Warszawa,20 zł
PSK, Łódź,10 zł

14 kwietnia
HK, Stare Budkowice,5 zł

13 kwietnia
AD, Mirosławiec,100 zł
PLZ, Kraków,50 zł
RT, brak adr.,10 zł
SW i RD-W, Poznań,10 zł
TP, Warszawa,20 zł

12 kwietnia
AAP, Krosno,7 zł
AC, Wilkszyn,50 zł
BH, Rzepin,50 zł
ET, Warszawa,300 zł
KS, Gdańsk,10 zł
WCB, Rumia,20 zł

11 kwietnia
KK, Iława,50 zł
MB, Otwock,20 zł
MT, Nakło,35 zł
RPZ, Szczecin,13 zł
SP, Gdańsk,30 zł

10 kwietnia
AK, brak adr.,10 EUR
CT, Łódź,50 zł
CW, Chełm,100 zł
JC, Augustów,30 zł
JD, Cergy,80 EUR
ŁG, Jaroszów,10.76 zł
PP, Toruń,50 zł
SM, Świdnica,50 zł

9 kwietnia
A i JB, Braniewo,1000 zł
BAJ, Siedlęcin,100 zł
KAZ, Urszulewo,50 zł
KG, Nowy Sącz,1000 zł
KW, Zielona Góra,10 zł
ŁB, Inowrocław,100 zł
ŁB, Zagórzyce Dworskie,15 zł
ML, Nysa,25.01 zł
ML, Warszawa,20 zł
MP, Kraków,200 zł
RJ, Rybnik,200 zł
RK, Mrągowo,1000 zł
RL, Legionowo,5 zł
RM, Nidzica,20 zł
RMC, Toruń,50 zł
RPK, Warszawa,15 zł

8 kwietnia
AB, Sieraków,99 zł
GPR, Wrocław,50 zł

7 kwietnia
JS, Warszawa,10 zł
TPZ, Dąbrowa Tarnowska,30 zł

Więcej o wpłatach »

Statystyki odwiedzin

W tym miesiącu średnio
11 238 wizyt dziennie
kwiecień292 206wizyt
marzec361 496wizyt
luty399 130wizyt
styczeń436 316wizyt
grudzień389 437wizyt
listopad326 583wizyt
październik312 876wizyt
wrzesień335 846wizyt
sierpień398 918wizyt
lipiec429 571wizyt
czerwiec346 049wizyt
maj363 038wizyt

Więcej statystyk »

49 015 682 wizyt
od 6 czerwca 2006r.

Ogłoszenia

Więcej informacji »

Książki S. Michalkiewicza

Protector traditorum

Protector traditorum

Wszystkie książki »

Czyżby gang socjologów?

Felieton    tygodnik „Nasza Polska”    6 stycznia 2016

Niewiarygodne, ale chyba jednak prawdziwe, bo informacja potwierdza się również z innych źródeł. Oto Honorable Correspondant nadesłał mi dwa pisma sygnowane przez „Zarząd Główny Polskiego Towarzystwa Socjologicznego”, z 25 września br. i z 19 grudnia br. w sprawie kryzysu politycznego w Polsce, co prawda bez żadnych nazwisk, ale za to – na firmowym papierze. W dzisiejszych zepsutych czasach ostrożności nigdy za wiele tym bardziej, że gdyby pisma nie były firmowane przez PTS, to pomyślałbym sobie, że skomponowała je banda jakichś przeraźliwych idiotów, którzy pod PTS się tylko podszywają – bo przecież Polskie Towarzystwo Socjologiczne skupia uczonych profesorów, doktorów habilitowanych, a także magistrów, którzy mimo intensywnej edukacji, a zwłaszcza – lektury rozmaitych dzieł i opracowań - przecież nie zatracili jeszcze poczucia rzeczywistości. Ale incipiam. Jedno z pism nadesłanych mi przez Honorable Correspondanta dotyczy stanowiska Zarządu Głównego PTS w sprawie uchodźców. Stwierdza się tam m.in. że „odmawiając uchodźcom schronienia zaprzeczamy naszemu człowieczeństwu”. Takie sformułowania potwierdzają podejrzenia wysuwane przez wrogów socjologii, że nie jest to żadna nauka, tylko ustrojony w naukowy kostium zestaw nie poddających się weryfikacji hipotez i zwykłych banałów. Można się oczywiście z tego doktoryzować i habilitować, podobnie jak z genderactwa, czy otchłannych różnic między przodkiem, a tyłkiem – ale nie ma co przejmować się podejrzeniami złośliwców, których na tym świecie przecież nie brakuje, podobnie jak świadków – co przenikliwie zauważył Rejent Milczek. Trudno jednak nie zauważyć wieloznaczności terminu „człowieczeństwo”, użytego w piśmie stowarzyszenia bądź co bądź naukowego, od którego można by spodziewać się większej ścisłości i logicznej dyscypliny. W dodatku PTS w ostatnim zdaniu swego „stanowiska” wyraża oczekiwanie wobec „władz”, że podejmą one „działania ułatwiające przyjęcie uchodźców”. Takie sformułowanie dowodzi, że autorzy tego stanowiska nie tylko dostali się „w szpony hipostaz”, ale i utracili poczucie rzeczywistości. Przewidział to jeszcze za pierwszej komuny Janusz Szpotański, pisząc w „Towarzyszu Szmaciaku”, że „kto w szpony dostał się hipostaz, rzeczywistości już nie sprosta”.

Tymczasem rzeczywistość jest taka, że „władze” nie muszą podejmować żadnych „działań” gwoli ułatwienia obywatelom przyjęcia uchodźców. Przeciwnie - nie powinny podejmować żadnych działań, a tylko nie przeszkadzać w działaniach podejmowanych przez obywateli. Jakich działaniach? Ano, każdy obywatel pragnący przyjąć uchodźców, powinien złożyć przed notariuszem pisemne zobowiązanie, że nie tylko przyjmie pod swój dach określoną liczbę uchodźców, że będzie ich na swój koszt kwaterował, odziewał, żywił i leczył w chorobie – bez możliwości wcześniejszego, jednostronnego wypowiedzenia tego zobowiązania, chyba, że sami zainteresowani uchodźcy zrzekną się przed notariuszem wszelkich roszczeń wobec niego – no i złożyć stosowne, to znaczy – odpowiednie do wartości tego zobowiązania, poręczenie majątkowe. W takiej sytuacji żadna władza czy to państwowa, czy samorządowa, nie powinna takiemu obywatelowi zabronić przyjęcia uchodźców. Co innego, gdyby taki jeden z drugim obywatel, zadeklarował pragnienie przyjęcia uchodźców, a potem próbował nakłonić władze państwowe lub samorządowe do obrabowania podatników, by w ten sposób uzyskać środki na utrzymanie uchodźców i potwierdzić takiemu jednemu z drugim obywatelowi jego „człowieczeństwo” - cokolwiek by to miało znaczyć. Nietrudno zauważyć, że takie podżeganie organów władzy publicznej do rabunku współobywateli nosiłoby znamiona usiłowania kradzieży zuchwałej, której zuchwałość byłaby tym większa, że skrywałaby się za pozorami legalności, czyli tak zwanym „majestatem prawa”.

Nie ulega wątpliwości, że podstawowym obowiązkiem władz publicznych jest ochrona obywateli przed bezprawnymi zamachami na ich mienie. Obowiązek taki wynika nie tylko z art. 64 ust 2 konstytucji, nie tylko z art. 31 ust 2 konstytucji, ale przede wszystkim z art. 21 ust. 2 konstytucji, stanowiącego, iż wywłaszczenie (również w formie grabieży części dochodu obywatela) dopuszczalne jest wyłącznie „na cele publiczne”. Tymczasem grabież części dochodu obywatela polskiego po to, by następnie zagrabione pieniądze przekazać jakiemuś uchodźcy, z całą pewnością nie jest „wywłaszczeniem na cele publiczne” w rozumieniu art. 21 ust 2 konstytucji, więc nosiłaby znamiona kradzieży wyjątkowo zuchwałej, opisanej w art. 282 kodeksu karnego. Wprawdzie w potocznym mniemaniu – a to potoczne mniemanie ze względów oportunistycznych podzielają niektóre, to znaczy – najbardziej skorumpowane niezawisłe sądy – cytowany przepis dotyczy gangsterów, ale – jak zauważył nieżyjący już amerykański ekonomista Maurycy Rothbard – najgroźniejszą organizacją przestępczą jest państwo, a okoliczność, że przestępstwa swoje maskuje pozorami legalności, niczego tu nie zmienia, bo przedmiotem oceny prawnej jest czyn, a nie działania zmierzające do zatajenia jego przestępczego charakteru.

W tej sytuacji oczekiwalibyśmy od władz, a konkretnie – od Zarządu Głównego Polskiego Towarzystwa Socjologicznego publicznego wyjaśnienia, czy domagając się od władz publicznych podjęcia stosownych działań w sprawie uchodźców, miał na myśli podżeganie ich do kradzieży zuchwałej na szkodę polskich podatników, czy też nie miał takich przestępczych intencji. W pierwszym bowiem przypadku musielibyśmy uznać Zarząd Główny Polskiego Towarzystwa Socjologicznego za organizację przestępczą, wprawdzie nie o charakterze zbrojnym, ale próbującą nawiązać kontakt z organizacją przestępczą o charakterze zbrojnym w celu dokonania kradzieży zuchwałej w skali masowej na szkodę polskich obywateli. W innym przypadku nie pozostawałoby nam nic innego, jak uznać Zarząd Główny Polskiego Towarzystwa Socjologicznego za bandę utytułowanych idiotów – oczywiście jeśli pismo dostarczone przez Honorable Correspondanta jest autentyczne.

Stanisław Michalkiewicz

Stały komentarz Stanisława Michalkiewicza ukazuje się w każdym numerze tygodnika „Nasza Polska”.

Copyright © 2006-2017 Stanisław Michalkiewicz. Wszystkie prawa zastrzeżone. Strona działa od 6 czerwca 2006 r.

Autor: michalkiewicz@michalkiewicz.pl Redaktor strony: webmaster@michalkiewicz.pl Formularz kontaktowy

Konto złotówkowe: mBank SA 75 1140 2017 0000 4002 0542 5287 Dokładne dane kont

Konto dewizowe: mBank SA PL26 1140 2017 0000 4612 0038 0386 Swift/BIC: BREXPLPWMBK