Pamiętamy 0 17-09-1939

Stanisław MICHALKIEWICZ

Strona autorska felietony artykuły komentarze

www.michalkiewicz.pl

Stanisław Michalkiewicz

Drodzy Czytelnicy!

Ideą strony jest bezpłatny dostęp do wszystkich zamieszczanych tu tekstów. Nie planuję żadnych ograniczeń dostępu ani żadnych opłat.

Jeśli chcieliby Państwo dobrowolnie wesprzeć wolne słowo i pomóc w rozwoju strony – proszę o wpłaty na podane poniżej konta bankowe.

Dziekuję za Wasze życzliwe wsparcie!

Stanisław Michalkiewicz

Dokładne dane kont »

Serdecznie dziękuję wszystkim wspierającym!

Informacje o nowych wpłatach podajemy 2 lub 3 razy w miesiącu.

Jeśli dokonali Państwo wpłaty, a nie ma jej na liście, prosimy o e-mail »


11 października
KMC, Warszawa,50 zł
RPZ, Szczecin,12 zł
SP, Gdańsk,30 zł

10 października
AMK, Rzeszów,50 zł
BC, Wrocław,30 zł
CJ, Droszków,250 zł
DR, Rumia,200 zł
GMC, Konin,2 zł
JPS, Opole,100 zł
MNS, Lublin,100 zł
MSS, Łódź,20 zł
MW, Chełm,60.47 zł
SM, Świdnica,50 zł
TK, Wrocław,50 zł

8 października
KK, Warszawa,100 zł

7 października
JJM, Toruń,80 zł

6 października
KWS, Warszawa,100 zł
MŁ, Legnica,25 zł
PN, Kiełczewo,50 zł

5 października
AK, Męcina,30 zł
AW, Warszawa,50 zł
GK, Szczecin,50 zł
GMC, Konin,2 zł
MC, Gdańsk,50 zł
RPK, Warszawa,15 zł

4 października
AR, Warszawa,50 zł
KD, Gliwice,25 zł
MWP, Warszawa,10 zł
PP, Kłobuck,40 zł
PSM, Wrocław,50 zł
PSM, Wrocław,50 zł

3 października
DZ, Olecko,20 zł
GG, Przyrów,10 zł
GMC, Konin,2 zł
JP, Warszawa,15 zł
JRN, Latchorzew,10 zł
KT, Warszawa,10 zł
LZ, Bielsko-Biała,5 zł
MG, Stargard,20 zł
MWP, Lublin,100 zł
MZ, Warszawa,50 zł
PT, Warszawa,10 zł
RLW, Józefów,7 zł
TB, Konin,10 zł
ZO, Częstochowa,20 zł

2 października
PMB, Bydgoszcz,5 zł

30 września
CZ, Karlsborg,20 EUR
GMC, Konin,2 zł
ŁPJ, Stróżówka,100 zł
PM, Łomianki,21 zł
RC, Opole,20 zł
RPC, Szczecin,20 zł

29 września
MD, Kraków,20 zł

28 września
A i s-ka, Gdynia,20 zł
JC, Warszawa,10 zł
MF, Kraków,30 zł

27 września
EK, Olsztyn,5.25 zł
WR, Stargard,50 zł

26 września
AJ, Iwonicz,90 zł
BGR, Warszawa,3.2 zł

Więcej o wpłatach »

Statystyki odwiedzin

W tym miesiącu średnio
12 444 wizyt dziennie
październik323 553wizyt
wrzesień398 870wizyt
sierpień379 573wizyt
lipiec375 305wizyt
czerwiec369 077wizyt
maj406 573wizyt
kwiecień391 120wizyt
marzec450 583wizyt
luty429 885wizyt
styczeń465 530wizyt
grudzień438 697wizyt
listopad408 983wizyt

Więcej statystyk »

41 907 812 wizyt
od 6 czerwca 2006r.

Spotkania

 • 28 października
  w Krakowie
 • 28 października
  w Krakowie
 • 2 listopada
  w Lublinie
 • 23 listopada
  w Rumi

Więcej o spotkaniach »

Ogłoszenia

 • Polsko-Amerykańska Fundacja Edukacji i Rozwoju Ekonomicznego (PAFERE) zaprasza do udziału w VI edycji konkursu MAGISTER PAFERE, na najlepsze prace magisterskie z dziedziny ekonomii.
 • APEL
  DRODZY RODACY, 35 lat temu po wielu latach panowania komunistycznego reżimu, Polacy przebudzili się organizując w wielki masowy ruch...
 • Zamieszczamy publikację na temat „zaginionego” malezyjskiego Boeinga.
 • Praca dla spawaczy, rurarzy i elektryków.
 • Nagranie na Wall Street.

Więcej informacji »

Książki S. Michalkiewicza

Antypolonizm

Antypolonizm

Wszystkie książki »

Serdecznie dziękuję

 • p. Izabeli (UPR Jelenia Góra) za bannery,
 • p. Maćkowi za buttony,
 • osobom pomagającym w korekcie tekstów,

oraz wszystkim ludziom dobrej woli, którzy informują nas, linkują i wspierają.

RAZWIEDUPR naciera na dwóch frontach

Komentarz    tygodnik „Goniec” (Toronto)    10 stycznia 2016

Wprawdzie zgodnie z kalendarzem juliańskim 7 i 8 stycznia przypadają święta Bożego Narodzenia w Cerkwi Prawosławnej, Kościele grekokatolickim i u tzw. staroobrzędowców, ale zasadniczo okres świątecznej nirwany, w jaką nasz nieszczęśliwy kraj zapada w okresie bożonarodzeniowym, dobiegł końca, więc polityczna wojna, jaką RAZWIEDUPR wydał Prawu i Sprawiedliwości, rozgorzeje na nowo i to nie tylko w Polsce, ale i na forach unijnych. Właśnie prezydent Andrzej Duda podpisał ustawę zwalniającą sześciolatki z obowiązku szkolnego, ustawę o służbie cywilnej i rozpalającą najsilniejsze emocje ustawę medialną, pokazując tym samym, że Jarosław Kaczyński, nauczony doświadczeniem lat 2005-2007, tym razem nie zadowala się przejęciem samej tylko fasady władzy, ale aplikuje kurację przeczyszczającą również na głębokim zapleczu. Dla beneficjentów układu zaprojektowanego przez RAZWIEDUPR w 1989 roku w Magdalence oznacza to groźbę utraty nie tylko komfortowych ekologicznych nisz w zezwłoku Rzeczypospolitej, ale również sutych alimentów, do których nie tylko sami zdążyli się przyzwyczaić, ale przyzwyczaili do nich również kolejne pokolenia – toteż jazgot podnosi się aż ku niebiosom. Jak powiedział Grzegorz Schetyna podczas poufnej konferencji w PO, RAZWIEDUPR zamierza rozwijać scenariusz prowokacji na dwóch frontach: wewnętrznym – by pod takim czy innym pretekstem doprowadzić do ulicznych rozruchów, by w ten sposób uruchomić front zewnętrzny to znaczy - dostarczyć Unii Europejskiej, a konkretnie Niemcom, pretekstu dla wszczęcia antypolskich procedur, interwencji wojskowej „w obronie zagrożonej demokracji” nie wyłączając. W ramach frontu wewnętrznego Grzegorz Schetyna mówił o możliwości wyprowadzenia, a ściślej – przywiezienia do Warszawy nawet miliona „obrońców demokracji”, no a na froncie zewnętrznym atmosferę podgrzewa prasa niemiecka i żydowska – bo właśnie na naszych oczach, po 60 latach, doszło do odtworzenia sojuszu „Chamów” z „Żydami”, którego uczestnicy mając nadzieję na kontynuowanie okupacji naszego nieszczęśliwego kraju upatrują tym razem już nie w sowieckiej, a w niemieckiej interwencji.

By zminimalizować zagrożenia, jakie mogą się pojawić ze strony Unii Europejskiej, ponieważ Komisja Europejska ma zająć się oceną stanu demokracji w Polsce już 13 stycznia. W święto Trzech Króli, Jarosław Kaczyński spotkał się w Niedzicy z węgierskim premierem Wiktorem Orbanem, który niedawno sam znajdował się pod obstrzałem unijnych instytucji. O czym w trakcie 6-godzinnego spotkania rozmawiano – tego nikt nie ujawnił, ale wydaje się, że Jarosław Kaczyński chciał uzyskać od Wiktora Orbana zapewnienie, że w razie czego Węgry nie zgodzą się na sankcje wobec Polski. Decyzje w takich sprawach muszą bowiem być jednomyślne, więc wystarczy węgierski sprzeciw, by, przynajmniej na razie, Polska nie musiała się obawiać unijnych represji. Miejmy nadzieję, że Węgrzy zachowają się inaczej, niż groteskowa pani Teresa Piotrowska, z frakcji psiapsiółek w rządzie premierzycy Ewy Kopacz, która w sprawie uchodźców wyłamała się z jednolitego frontu Grupy Wyszehradzkiej – bo tym razem to Polska potrzebuje sojuszników.

Tymczasem już tylko godziny dzielą nas od rozpoczęcia kuracji przeczyszczającej w państwowych mediach, przede wszystkim w telewizji, gdzie funkcję prezesa ma objąć Jacek Kurski, po którym nikt chyba nie może spodziewać się już nie to, że litości, ale nawet staroświeckiej rewerencji. Kuracja przeczyszczająca zapowiada się boleśnie i bez znieczulenia, ale bo też nie ma kogo żałować. W państwowej telewizji, nie mówiąc już o stacjach ubeckich, nie znalazłoby się więcej sprawiedliwych, niż w Sodomie i Gomorze. Inna rzecz, że ich miejsce zajmą również funkcjonariusze dyspozycyjni, tyle – że w inną stronę. Po to „media społecznościowe” zostaną przekształcone w „narodowe”, ręcznie sterowane przez właściwych ministrów. Szkoda, że w ustawie nie można było ustanowić funduszu gadzinowego, z którego można by, dajmy na to, przekupić pana red. Tomasza Lisa, by odtąd troskał się o „tę Polskę” z odwrotnego niż dotychczas klucza. Myślę, że Schadenfreude, jaką odczułoby wielu obywateli, warta byłaby tych gadzinowych pieniędzy – no ale nie ma rzeczy doskonałych. Ale nawet jeśli w państwowych mediach jedni dyspozycyjni zastąpią innych dyspozycyjnych, to i tak będzie postęp, bo przynajmniej państwowe media zaczną różnić się od mediów ubeckich, a to znaczy, że zwiększy się zakres pluralizmu. Oczywiście klangor podniesie się aż pod niebiosa, poruszone zostaną Moce, poprzebierani za dziennikarzy konfidenci powiększą szeregi męczenników „wolności słowa”, żydowska gazeta dla Polaków podorabia im heroiczne legendy, niczym Lechowi Wałęsie, czy Henryce Krzywonos słowem – będziemy oglądać wielkie dziwy – i o to chodzi, bo nam się też należy trochę radości za te wszystkie zgryzoty.

Ale media to jedna sprawa, w dodatku z punktu widzenia demokracji przecież nie najważniejsza, bo najważniejsza z punktu widzenia demokracji jest sprawa Trybunału Konstytucyjnego. Właśnie pan prezydent Duda odbył godzinną rozmowę z panem prezesem TK Andrzejem Rzeplińskim. Czy odniesie ona jakiś skutek – o tym przekonamy się już 12 stycznia, kiedy to TK będzie rozpatrywał skargi na uchwały Sejmu w sprawie wyboru sędziów TK. Zgodnie z podpisaną przez prezydenta nowelizacją ustawy o TK, Trybunał powinien orzekać w takich sprawach w co najmniej 13 osobowym składzie, zaś orzeczenia zapadać większością co najmniej 2/3 głosów, a nie jak dotąd – zwykłą większością. Tymczasem prezes Rzepliński wyznaczył 10 sędziów, co zdaniem Jacka Sasina z PiS oznaczą, iż posiedzenie 12 stycznia może być tylko „towarzyskim spotkaniem sędziów TK” a nie rozprawą przed Trybunałem. Widać wyraźnie, jakie w związku z tym perspektywy rysują się przed jurysprudencją, ile rozpraw doktorskich i habilitacyjnych można będzie napisać, uzasadniając jedno, bądź drugie stanowisko – a w końcu o to przecież chodzi, żeby – jak to się mawiało w sferach kupieckich – „biznes sze kręczył”, niezależnie od tego, jakie stanowisko w końcu zostanie uznane za słuszne w jakimś ostatecznym głosowaniu.

Zanim jednak to wszystko się stanie, w najbliższą niedzielę rząd dusz nad mniej wartościowym narodem tubylczym obejmie „Jurek Owsiak”, od lat namaszczony przez RAZWIEDUPR na jasnego idola. Świadomy swojej pozycji w hierarchii rozkazał, by każdy, kto nie chce wpłacić na Wielką Orkiestrę Świątecznej Pomocy, niech nie płaci, ale niech nie przeszkadza. W sobotę zaś pikiety w całej Polsce, a nawet i w Berlinie, zapowiada Komitet Obrony Demokracji z panem Mateuszem Kijowskim „na utrzymaniu żony” na fasadzie. Czegóż chcieć więcej?

Stanisław Michalkiewicz

Stały komentarz Stanisława Michalkiewicza ukazuje się w każdym numerze tygodnika „Goniec” (Toronto, Kanada).

Copyright © 2006-2016 Stanisław Michalkiewicz. Wszystkie prawa zastrzeżone. Strona działa od 6 czerwca 2006 r.

Autor: michalkiewicz@michalkiewicz.pl Redaktor strony: webmaster@michalkiewicz.pl Formularz kontaktowy

Konto złotówkowe: Multibank 75 1140 2017 0000 4002 0542 5287 Dokładne dane kont

Konto dewizowe: Multibank PL26 1140 2017 0000 4612 0038 0386 Swift/BIC: BREXPLPWMUL