Stanisław MICHALKIEWICZ

Strona autorska felietony artykuły komentarze

www.michalkiewicz.pl

Stanisław Michalkiewicz

Drodzy Czytelnicy!

Ideą strony jest bezpłatny dostęp do wszystkich zamieszczanych tu tekstów. Nie planuję żadnych ograniczeń dostępu ani żadnych opłat.

Jeśli chcieliby Państwo dobrowolnie wesprzeć wolne słowo i pomóc w rozwoju strony – proszę o wpłaty na podane poniżej konta bankowe.

Dziekuję za Wasze życzliwe wsparcie!

Stanisław Michalkiewicz

Dokładne dane kont »

Serdecznie dziękuję wszystkim wspierającym!

Informacje o nowych wpłatach podajemy 2 lub 3 razy w miesiącu.

Jeśli dokonali Państwo wpłaty, a nie ma jej na liście, prosimy o e-mail »


14 lutego
AF, Kiełpino,20 zł
AO, Radostowice,15 zł
CT, Łódź,50 zł
EB, Bydgoszcz,10 zł
HK, Stare Budkowice,5 zł
JS, Kraków,10 zł
JŻ, Nowy Kawęczyn,5 zł
PG, Gdańsk,3 zł

13 lutego
RT, brak adr.,10 zł

12 lutego
AC, Wilkszyn,50 zł
AMM i MLM, Police,10 zł
GWL, Poznań,10 zł
ML, Radlin,5 zł
WCB, Rumia,20 zł
ZP, Warszawa,500 zł

11 lutego
CW, Chełm,100 zł
IG i RG, Gorzyca,100 zł
JJ, Września,20 zł
KC, Poznań,1 zł
KW, Zielona Góra,10 zł
ML, Warszawa,20 zł
NEG, Zagórnik,5 zł
PLZ, Kraków,50 zł
RMK, Warszawa,50 zł
RPZ, Szczecin,15 zł
SP, Gdańsk,30 zł
SW i RW, Poznań,10 zł
ZL, Tczew,10 zł

10 lutego
GJK, Wrocław,100 zł
MM, Brzeg Dolny,20 zł

8 lutego
AMD, Białystok,20 zł
DK, Olsztyn,100 zł
IEO, Zabierzów,50 zł
SM, Świdnica,50 zł
WK, Dłutów,100 zł

7 lutego
EO, Boleścin,20 zł
JJ, Augsburg,43 zł
WC, Mielec,101 zł

6 lutego
AB, Krzymów,100 zł

5 lutego
AW, Warszawa,50 zł
FW, Warszawa,10 zł
GK, Szczecin,50 zł
KZ, Żmigród,100 zł
MB, Tarnów,15 zł
MC, Gdańsk,50 zł
MŁ, Legnica,10 zł
PAG, Katowice,100 zł
TF, Raciborsko,10 zł
TP, Warszawa,10 zł
WK, Kórnik,10 zł
ZO, Częstochowa,20 zł

4 lutego
AJ, Świebodzin,10 zł
AS, Jasło,2 zł
DB, Olsztyn,50 zł
GG, Przyrów,10 zł
JK, Siedlce,100 zł
JZ, Pruszków,20 zł
LZ, Bielsko-Biała,10 zł
ŁLD, Warszawa,77.77 zł
MB, Opole,10 zł

Więcej o wpłatach »

Statystyki odwiedzin

W tym miesiącu średnio
9 455 wizyt dziennie
luty151 282wizyt
styczeń321 994wizyt
grudzień277 457wizyt
listopad279 213wizyt
październik305 360wizyt
wrzesień288 624wizyt
sierpień291 926wizyt
lipiec301 811wizyt
czerwiec293 809wizyt
maj334 611wizyt
kwiecień349 898wizyt
marzec361 496wizyt

Więcej statystyk »

51 919 461 wizyt
od 6 czerwca 2006r.

Spotkania

 • 16 lutego
  w Sydney
 • 17 lutego
  w Canberra
 • 23 lutego
  na Gold Coast
 • 24 lutego
  w Brisbane
 • 2 marca
  w Sydney
 • 3 marca
  w Marayong

Więcej o spotkaniach »

Ogłoszenia

Więcej informacji »

Książki S. Michalkiewicza

Teoria spiskowa

Teoria spiskowa

Wszystkie książki »

W oczekiwaniu na śnieg

Felieton    tygodnik „Polska Niepodległa”    19 stycznia 2018

Za Gomułki było więcej śniegu, niż za Gierka – napisał w latach 70-tych red. Jerzy Wasilewski. Oczywiście cenzura zdjęła ten felieton, bo zgodnie z ówczesną linią partii i rządu, za Gierka wszystkiego było więcej, niż za Gomułki, a z kolei za Gomułki wszystkiego było więcej niż za Bieruta – bo tak głosiła obowiązująca wtedy teoria wzrostu gospodarki socjalistycznej. Skoro tak, to za Gierka nie mogło być mniej śniegu, niż za Gomułki, bo to zaprzeczałoby fundamentalnej tezie, że w socjalizmie dokonuje się nieustanny postęp. Gdyby za Gierka było mniej śniegu, niż za Gomułki, to by znaczyło, że nie ma żadnego postępu, a cała teoria wzrostu gospodarki socjalistycznej natychmiast by się od tego z hukiem zawaliła. Tymczasem to właśnie ona stanowiła naukową bazę propagandowej nadbudowy, a poza tym była wykładana na uniwersytetach w charakterze perły wiedzy. Zetknąłem się z nią osobiście na drugim roku studiów prawniczych i odniosłem wrażenie jakiegoś potwornego bełkotu, z którego jednak trzeba było zdać egzamin. O ile ekonomia polityczna kapitalizmu była logiczna i przejrzysta, to ekonomia polityczna socjalizmu przypominała chaotyczne kłębowisko, w porównaniu z którym Wszechświat w pierwszej sekundzie po Wielkim Wybuchu sprawiał wrażenie struktury uporządkowanej.

Teraz o śniegu w ogóle szkoda mówić, chociaż za sanacji przecież go nie brakowało. Pozostały nawet świadectwa literackie, np. w postaci wiersza „Zima z wypisów szkolnych”, w którym czytamy: „Któż to tak śnieżkiem prószy z niebiosów? Dyć oczywiście pan wojewoda!” Wojewoda, nie wojewoda – ważne, że z niebiosów prószyło, podczas gdy teraz – ani-ani, jak za sekretarza Kani. Bo – jak głosił wierszyk popularny za pierwszej komuny - „Za Lenina – strzelanina. Za Stalina – dyscyplina. Za Bieruta – Nowa Huta. Za Gomułki – puste półki. Za Gierka - trochę serka, a za Kani – ani-ani.” Ale postęp nie musi przecież manifestować się wyłącznie w postaci obfitych opadów śniegu, chociaż z drugiej strony niepodobna nie zauważyć, że kiedy u nas śniegu jak na lekarstwo, to w Ameryce napadało go aż nadto. Ale „to jest Ameryka, to słynne USA, to jest kochany kraj, na ziemi raj!” - jak śpiewało się jeszcze nawet w latach 70-tych. Z Ameryką nie ma się co porównywać; można tylko doganiać, a jak kto ambitny – to i przeganiać. Taki właśnie program: dogonić i przegonić Amerykę – przedstawił Nikita Chruszczow na spotkaniu z kołchoźnikami. („Jak wam się żyje? - zażartował towarzysz Chruszczow. - Bardzo dobrze – zażartowali kołchoźnicy.”). Toteż pan premier Morawiecki, oczywiście unikając licytowania się z Ameryką, właśnie ogłosił program podobny, obiecując, w razie powodzenia, każdemu obywatelowi elektryczny samochodzik. Chodzi o to, by nikogo bezmyślnie nie naśladować, tylko obrać własną, polską drogę do socjalizmu, o której wspominał towarzysz Wiesław podczas słynnej rozmowy w więziennej kartoflarni z ukraińskim poetą Tarasem: „Nie chcę budować w stepie baraków; będę więzienia wznosił z pustaków.” Oczywiście teraz nie pora na więzienia, niechby nawet i z pustaków, teraz pora na rozwinięcie imponującego frontu inwestycyjnego, który wzbudzi podziw całego świata. Toteż w swoim expose pan premier Morawiecki naszkicował program inwestycyjny z niespotykanym rozmachem, niczym Towarzysz Szmaciak, pragnący olśnić robotnika Deptałę: „Ty myślisz; Pcim, to zwykła dziura. A ja tu zaplanuję uran, siłownię-gigant, port, lotnisko, muzea, uniwersytet – wszystko!” Za tymi deklaracjami idą czyny w postaci Centralnego Portu Lotniczego, a jakby tego komuś było za mało, to pan premier zapowiedział utworzenie Polskiej Grupy Lotniczej z kapitałem 1,2 miliarda złotych. To jest ponad 10 razy więcej, niż dotacja wicepremiera Glińskiego na renowację żydowskiego cmentarza przy ulicy Okopowej w Warszawie, ale jestem pewny, że i wicepremier Gliński też nie powiedział jeszcze ostatniego słowa i na żydowskie cmentarze już wkrótce spadnie złoty deszcz, na podobieństwo manny, która Izraelitom dostarczyła w przeszłości tyle wigoru. Toteż z okazji Nowego Roku wypada tylko życzyć wszystkim Rodakom, by jakoś podołali finansowo tym wszystkim gigantycznym wizjom i nie poszli z torbami.

Ale gdyby nawet tak się stało, to czyż goryczy nie osłodziłaby nam świadomość sukcesu? Młodsze pokolenie tego nie pamięta, ale starsi wiedzą, że nawet gdy Titanic tonął, to orkiestra grała do końca. Podobnie było i za Gierka; nawet gdy w roku 1976 pojawiły się kartki na cukier, mogliśmy się nasładzać świadomością, że oto jesteśmy 10 potęgą gospodarczą świata! Co tu ukrywać; rządowa telewizja potrafiła stworzyć znacznie piękniejszy wizerunek naszego kraju, niż ten, jaki obywatel postrzega własnymi oczyma. Ale – powiedzmy sobie szczerze – obywatel „takie widzi świata koło, jakie tępymi zakreśla oczy”, podczas gdy odpowiednio zadaniowany operator kamery telewizyjnej potrafi wydobyć z codzienności uroki niedostępne zwykłemu obserwatorowi. Jeśli zatem komuś to i owo jeszcze się tu i ówdzie nie podoba, to niech obejrzy sobie telewizyjne „Wiadomości” i od razu poczuje, że „żyje się lepiej, żyje się weselej!” - jak zauważył Józef Stalin. To jest właśnie ta misja publicznej telewizji – żeby krzepiła serca i umacniała wiarę.

Nigdy jednak nie jest tak dobrze, żeby nie mogłoby być jeszcze lepiej – i pewnie dlatego pan prof. Andrzej Zybertowicz postuluje zbudowanie Maszyny Bezpieczeństwa Narracyjnego, dzięki której do optymistycznego wizerunku naszego kraju przekonaliby się nie tylko tubylcy, bo oni mają telewizję; jedni rządową, a drudzy – nierządną, która faszeruje ich wizerunkiem czarnym – ale przede wszystkim – cudzoziemców, od których przecież zależy powodzenie gigantycznych wizji. Ale zamiast budowania jakichś Maszyn, lepiej wykorzystać pomysły sprawdzone i wynająć kilka żydowskich ośrodków propagandowych. One teraz pracują przeciwko rządowi, ale jakby tak sypnąć groszem, to mogłyby pracować na rzecz rządu. Wtedy również nieprzejednana opozycja, a nawet nierządna telewizja musiałaby ćwierkać z tego samego klucza, co sprzyjałoby przywróceniu jedności moralno-politycznej narodu, a także ugruntowało w masach świadomość sukcesu, zwłaszcza w braku jakichś konkretnych dowodów. Oczywiście to będzie musiało trochę, a właściwie nie „trochę”, tylko całkiem sporo kosztować, ale skoro alternatywą ma być – jak ostrzega pan prof. Zybertowicz - „wykolejenie” dobrej zmiany, to nie ma co się wahać.

Stanisław Michalkiewicz

Copyright © 2006-2019 Stanisław Michalkiewicz. Wszystkie prawa zastrzeżone. Strona działa od 6 czerwca 2006 r.

Autor: michalkiewicz@michalkiewicz.pl Redaktor strony: webmaster@michalkiewicz.pl Formularz kontaktowy

Konto złotówkowe: mBank SA 75 1140 2017 0000 4002 0542 5287 Dokładne dane kont

Konto walutowe EURO: mBank SA 76 1140 2004 0000 3712 0674 5873

Konto dewizowe: mBank SA PL26 1140 2017 0000 4612 0038 0386 Swift/BIC: BREXPLPWMBK