Stanisław MICHALKIEWICZ

Strona autorska felietony artykuły komentarze

www.michalkiewicz.pl

Stanisław Michalkiewicz

Drodzy Czytelnicy!

Ideą strony jest bezpłatny dostęp do wszystkich zamieszczanych tu tekstów. Nie planuję żadnych ograniczeń dostępu ani żadnych opłat.

Jeśli chcieliby Państwo dobrowolnie wesprzeć wolne słowo i pomóc w rozwoju strony – proszę o wpłaty na podane poniżej konta bankowe.

Dziekuję za Wasze życzliwe wsparcie!

Stanisław Michalkiewicz

Dokładne dane kont »

Serdecznie dziękuję wszystkim wspierającym!

Informacje o nowych wpłatach podajemy 2 lub 3 razy w miesiącu.

Jeśli dokonali Państwo wpłaty, a nie ma jej na liście, prosimy o e-mail »


22 maja
AAL, Kraków,100 zł
RJ, Wiedeń,1234.56 zł
SS i AS, Zawiercie,50 zł

21 maja
AS, Warszawa,5 zł
RM, Tychy,200 zł
SM, Czechowice-Dziedzice,10 zł

18 maja
GW, Warszawa,250 zł
JMJ, Łask,3 zł
JS, Gdynia,10 zł
MR-T, Warszawa,15 zł
SA, Zabrze,50 zł
WM, Lądek Zdrój,50 zł

17 maja
AB, Wrocław,20 zł
MN, Terespol,15 zł

15 maja
AZB-K, Katowice,5 zł
PG, Gdańsk,5 zł
RL, Legionowo,5 zł
SJW, Mysłakowice,100 zł
WR, Kraśnik,10 zł

14 maja
HK, Stare Budkowice,5 zł
JŻ, Kawęczyn,5 zł
MMK, Tarnów,100 zł
PR, Kielce,5 zł
SS, Wadąg,51 zł

13 maja
AC, Wilkszyn,100 zł
AW, Szczecin,50 zł
GMG, Warszawa,20 zł
RT, Wrocław,10 zł

12 maja
AMM i MLM, Police,10 zł
AP, Kadzidło,100 zł
DM, Bielsko-Biała,150 zł
FK, Warszawa,50 zł
KB, Gdańsk,20 zł
MJK, Tarnów,20 zł
MK, Łężyca,10 zł
ML, Radlin,5 zł

11 maja
AP-L, Zielonki,50 zł
EK, Wrocław,100 zł
JC, Augustów,50 zł
KBL, Bydgoszcz,20 zł
KC, Poznowice,20 zł
KMK, Kobyłka,50 zł
KW, Zielona Góra,10 zł
MW, Legnica,20 zł
NEG, Zagórnik,5 zł
RPZ, Szczecin,25 zł
SG, Warszawa,15 zł
SKP, Gdańsk,30 zł
WK, Pierzchno,10 zł
WL, Gorzów Wielkopolski,300 zł
ZL, Tczew,10 zł

8 maja
BMW, Gliwice,3 zł
JB, Wólka Radzymińska,19 zł
MM, Cegielnia-Markowice,10 zł
RS, Bielsko-Biała,20 zł
SM, Świdnica,50 zł

7 maja
BSM, Kielce,10 zł
CT, Łódź,10 zł
JŁ, Ciechocinek,10 zł

6 maja
JN, Warszawa,20 zł

Więcej o wpłatach »

Statystyki odwiedzin

W tym miesiącu średnio
7 809 wizyt dziennie
maj242 100wizyt
kwiecień259 903wizyt
marzec275 119wizyt
luty228 021wizyt
styczeń250 103wizyt
grudzień254 637wizyt
listopad281 556wizyt
październik252 969wizyt
wrzesień230 877wizyt
sierpień244 030wizyt
lipiec235 655wizyt
czerwiec241 434wizyt

Więcej statystyk »

55 925 386 wizyt
od 6 czerwca 2006r.

Ogłoszenia

  • Nowa wersja biblioteczki KoLibra

Więcej informacji »

Książki S. Michalkiewicza

250 pytań do Stanisława Michalkiewicza

250 pytań do Stanisława Michalkiewicza

Wszystkie książki »

Boże Narodzenie z Herodem

Komentarz    tygodnik „Goniec” (Toronto)    23 grudnia 2018

Polska wchodzi w ostatnie dni przed Bożym Narodzeniem, co zawsze oznacza rodzaj nirwany – stanu, w którym życie polityczne, a nawet wiele innych objawów życia zamiera. W Wigilię sklepy zamykane są wcześniej, ulice powoli pustoszeją, odgłosy miasta cichną, podobnie jak we wsi opisywanej przez Bolesława Prusa – gdzie „słychać tylko wołanie upiora i ujadanie strwożonych psów”. Jednak nic złego się nie dzieje. Kiedy pierwsi sekretarze za pierwszej komuny pragnęli ogrzać się nieco w cieple uczuć narodowych, to mówili, że to samo robią „partyjni i bezpartyjni, wierzący i niewierzący, żywi i u...” - no mniejsza z tym. Tak i w Wigilię wszyscy – jedni i drudzy, a nawet trzeci (słynne „osoby trzecie”, których nigdy nie ma), siedzą w domach przy wigilijnych stołach, a nawet łamią się opłatkiem. Ruch na ulicach zaczyna się dopiero o godzinie 23, kiedy to obywatele wierzący, ale i niektórzy niewierzący, idą do kościoła na Pasterkę, śpiewają tam kolędy, przypominają sobie dzieciństwo i nawet się wzruszają. Potem wszyscy wracają do domów i pierwszy dzień świąt spędzają we własnych czterech ścianach. Życie towarzyskie zaczyna się drugiego dnia i w niektórych środowiskach nie ustaje aż do Nowego Roku, kiedy to każdy uczestnik życia towarzyskiego zaczyna już odczuwać potrzebę wytchnienia. Potem jeszcze Trzech Króli, których pan Ryszard Petru naliczył aż sześciu, choinki są rozbierane i następuje bolesny powrót do rzeczywistości.

To znaczy – tak było do tej pory, ale nieubłagany postęp wkracza również do naszego i tak już przecież wystarczająco nieszczęśliwego kraju. Na przykład w USA kongresmanom już w ubiegłym roku zakazano składania wyborcom, znaczy się – suwerenom - życzeń według dawnej formuły „Merry Christmas”, tylko według formuły „Happy Holidays”. Kto im ten surowy nakaz wydał i dlaczego przedstawiciele suwerenów z podkulonymi ogonami się mu podporządkowali – tajemnica to wielka i szkoda, że uczeni politologowie nie mają odwagi przystąpić do rozwikłania tej zagadki politycznej demokracji. Pewne światło na tę tajemnicę rzuca okoliczność, że politologowie niczego nie robią za darmo, no a wiadomo, kto w Ameryce ma pieniądze i może wypłacać granty. To oczywiście jest teoria spiskowa, ale to nic, że spiskowa, skoro nie jest sprzeczna wewnętrznie i w dodatku dość prosto objaśnia tajemnicę, która dla uczonych politologów wydaje się niezgłębiona. Ale Polska szybko się dostraja, co prawda nie pod względem dobrobytu, czy postępu technicznego, tylko próbuje przodować w bigoterii laickości. Radna Warszawy z ramienia Koalicji Obywatelskiej, pani Agata Diduszko-Zyglewska, w cywilu kolaborantka „Krytyki Politycznej” - pisma stojącego w pierwszym szeregu komunistycznej falangi w Polsce, no i oczywiście – żydowskiej gazety dla Polaków pod redakcją potomka sowieckich kolaborantów, pana red. Adama Michnika - zaprotestowała przeciwko „religijnym aspektom Wigilii”. Przysłowie wprawdzie powiada, że „psie głosy nie idą w niebiosy”, ale jeśli psiaków będzie więcej, to ich ujadanie może zakłócić nawet spokój Nieba Empirejskiego. W tej sytuacji nie od rzeczy będzie spenetrować tradycję sprzeciwu wobec Bożego Narodzenia. Ma on bardzo starą historię, bo – jak pamiętamy – narodzeniem Jezusa Chrystusa bardzo zaniepokoił się judejski król Herod „i cała Jerozolima z nim”. Najwyraźniej Herod, no i oczywiście „cała Jerozolima”, dochowały się również i u nas licznego potomstwa, ot – choćby w osobie pani Agaty Diduszko-Zyglewskiej - bo przecież ten judejski kacyk znany jest również z urządzenia słynnej rzezi niewiniątek – a tę tradycję podtrzymują – oczywiście już w wersji zaawansowanej technologicznie – postępowi mikrocefale. Podobno w związku z Bożym Narodzeniem traumatycznych przeżyć doznają również sodomici, więc tylko patrzeć, jak niezawisłe sądy będą przyznawały im z tego tytułu wysokie odszkodowania i inne rekompensaty – oczywiście od Kościoła katolickiego, który takie bezeceństwa wszystkim „zleca”, wypełniając w ten sposób dyspozycję słynnego już art. 430 kodeksu cywilnego. W ten sposób „piękne”, czyli Europa wolna od wszelkich śladów znienawidzonego chrześcijaństwa, może zostać połączone z „pożytecznym”, bo – powiedzmy sobie szczerze – któż po traumatycznych przeżyciach nie chciałby przyłożyć sobie na rany złotego plastra?

Zanim jednak padnie pierwsza salwa, niech świąteczne humory nam dopisują tak, jak Leopoldowi Tyrmandowi, który w okresie Bożego Narodzenia uczestniczył w przyjęciu u pani Gieni na warszawskim Powiślu. Było to w roku 1954, kiedy szalał Plan Sześcioletni – a jednak na świątecznym stole znalazł się i gotowany karp i szyneczka, bigos, wino i wódeczka, a towarzyska rozmowa przerywana była co pewien czas rodzajem refrenu: „ale żyć trzeba” - jakby z tego, że się żyje, trzeba było się tłumaczyć. A jednak ten refren – zauważa Tyrmand – był potrzebny, bo gdyby tego głębokiego półtonu, który więcej wyjaśnia, niż mówi, nie było, to pytanie, skąd pani Gienia z mizernej pensji ma na tego karpia i na tę szynkę, psułoby cały smak biesiady. Na szczęście był, toteż gdy Tyrmand, po zakończeniu przyjęcia, dumny z warszawskiego ludu, wyszedł na zaśnieżoną Tamkę, „z przyjemnością nienawidził komunistów”. Okazuje się, że nie tylko miłość potrafi dostarczyć przeżyć – również duchowych.

Niech sobie tedy żydokomuna we własnym kółku, jak w krzywym zwierciadle, zadręczy się, a może nawet zatruje jadem waszem, bo wielu normalnym ludziom to również może dostarczyć dodatkowej satysfakcji – a w święta nie powinniśmy odmawiać sobie żadnej przyjemności, jako że już wkrótce nastąpi bolesny powrót do rzeczywistości, w której będziemy musieli skonfrontować się z potomstwem Heroda. Nie ustaje ono w wysiłkach, by „przeszłości ślad” w postaci nie tylko chrześcijańskiego, ale również greckiego i rzymskiego składnika łacińskiej cywilizacji, zetrzeć z powierzchni ziemi. Najgroźniejsze jest to, że nie proponują atrakcyjnej, a nawet żadnej alternatywy, jako że sami są żałosnymi ofiarami własnej propagandy. Tym bardziej nie ma żadnego powodu do rewerencji wobec nich, bo – po pierwsze – tu idzie o życie i to w formach, które są częścią nas samych, a po drugie – że taka rewerencja zawiera w sobie zalążek kapitulacji. Skoro bowiem uczestnik „dialogu”, z uprzejmości musi przynajmniej udawać, że głupotę i łajdactwo traktuje z szacunkiem, to – po trzecie – wzmacnia głupotę i łajdactwo kosztem własnych wartości i przekonań, które w końcu i jemu samemu mogą wydać się względne. Warto tedy sobie te wszystkie sprawy nieśpiesznie rozważyć w miłym gronie, niechby i przy wódeczce, bo dlaczegóż by nie, skoro „żyć trzeba”? I tego właśnie życzę wszystkim Czytelnikom, nie tylko tym, którzy przedstawione tu poglądy podzielają, ale również i tym, którzy ich nie podzielają – bo skoro kropla drąży skałę, to tym łatwiej może poradzić sobie też z materią nie tak twardą.

Stanisław Michalkiewicz

Stały komentarz Stanisława Michalkiewicza ukazuje się w każdym numerze tygodnika „Goniec” (Toronto, Kanada).

Copyright © 2006-2020 Stanisław Michalkiewicz. Wszystkie prawa zastrzeżone. Strona działa od 6 czerwca 2006 r.

Autor: michalkiewicz@michalkiewicz.pl Redaktor strony: webmaster@michalkiewicz.pl Formularz kontaktowy

Konto złotówkowe: mBank SA 75 1140 2017 0000 4002 0542 5287 Dokładne dane kont

Konto walutowe EURO: mBank SA 76 1140 2004 0000 3712 0674 5873

Konto dewizowe: mBank SA PL26 1140 2017 0000 4612 0038 0386 Swift/BIC: BREXPLPWMBK