Stanisław MICHALKIEWICZ

Strona autorska felietony artykuły komentarze

www.michalkiewicz.pl

Stanisław Michalkiewicz

Drodzy Czytelnicy!

Ideą strony jest bezpłatny dostęp do wszystkich zamieszczanych tu tekstów. Nie planuję żadnych ograniczeń dostępu ani żadnych opłat.

Jeśli chcieliby Państwo dobrowolnie wesprzeć wolne słowo i pomóc w rozwoju strony – proszę o wpłaty na podane poniżej konta bankowe.

Dziekuję za Wasze życzliwe wsparcie!

Stanisław Michalkiewicz

Dokładne dane kont »

Serdecznie dziękuję wszystkim wspierającym!

Informacje o nowych wpłatach podajemy 2 lub 3 razy w miesiącu.

Jeśli dokonali Państwo wpłaty, a nie ma jej na liście, prosimy o e-mail »


13 października
EAH, Zamość,50 zł
HWK, Słubice,300 zł
IEO, Zabierzów,30 zł
KP, Jaworzno,30 zł
LMD, Chełmno,20 zł
OT, Pruszków,50 zł
RT, Nowy Sącz,10 zł

12 października
AMM i MLM, Police,10 zł
DM, Bielsko-Biała,150 zł
JM, Łomża,15 zł
PJ, Warszawa,200 zł

11 października
BSM, Kielce,10 zł
ET, Warszawa,100 zł
GL, Kraśnik,50 zł
GMG, Warszawa,20 zł
JC, Augustów,10 zł
JD, Gdańsk,30 zł
KC, Poznowice,20 zł
KSS, Grodzisk Mazowiecki,5 zł
KW, Zielona Góra,10 zł
MK, Wrocław,5 zł
MR-T, Warszawa,15 zł
MS, Warszawa,150 zł
MW, Legnica,20 zł
PLZ, Kraków,50 zł
PM, Szczecin,50 zł
RZ, Szczecin,25 zł
SKP, Gdańsk,30 zł
SS i AS, Zawiercie,20 zł
ZL, Tczew,10 zł
ZP, Domecko,50 zł

8 października
BAŁ, Włocławek,20 zł
JB, Wólka Radzymińska,10 zł
LT, Kraków,12.34 zł
PS, Białystok,10 zł
SM, Świdnica,50 zł
WK, Pierzchno,10 zł

7 października
SK, Kuźnica Stara,10 EUR

6 października
MP, Lublin,100 zł
TW, Białystok,20 zł

5 października
AW, Warszawa,50 zł
CK, Warszawa,30 zł
FW, Warszawa,10 zł
FW, Warszawa,10 zł
GK, Szczecin,50 zł
HJ, Gdańsk,50 zł
JK, Jasło,15 zł
JS, Lublin,40 zł
KAP-P, Kraków,5 zł
MB, Miejska Górka,5 zł
MC, Kasparus,50 zł
PZ, brak adr.,10 zł
ZO, Częstochowa,20 zł

4 października
AMD, Białystok,20 zł
CT, Łódź,10 zł
ERS, Bielsko-Biała,20 zł
GD, Piaseczno,25 zł
HB, Łuków,50 zł
MK, Gdynia,33.33 zł
MWP, Warszawa,10 zł

Więcej o wpłatach »

Statystyki odwiedzin

W tym miesiącu średnio
5 837 wizyt dziennie
październik122 590wizyt
wrzesień183 912wizyt
sierpień191 253wizyt
lipiec175 171wizyt
czerwiec168 978wizyt
maj182 285wizyt
kwiecień188 749wizyt
marzec198 520wizyt
luty195 546wizyt
styczeń212 749wizyt
grudzień215 806wizyt
listopad239 071wizyt

Więcej statystyk »

59 293 339 wizyt
od 6 czerwca 2006r.

Spotkania

 • 21 października
  w Piastowie
 • 22 października
  w Bielsku-Białej
 • 23 października
  w Piotrkowie Trybunalskim
 • 28 października
  w Łodzi
 • 19 listopada
  w Częstochowie
 • 20 listopada
  w Dąbrowie Górniczej
 • 21 listopada
  w Katowicach

Więcej o spotkaniach »

Ogłoszenia

Więcej informacji »

Książki S. Michalkiewicza

Targowica urządza się przy Napoleonie

Targowica urządza się przy Napoleonie

Wszystkie książki »

Przegląd teorii spiskowych

Felieton    serwis „Prawy.pl” (prawy.pl)    16 września 2021

Wprawdzie teorie spiskowe są nie tylko potępiane, ale i wyśmiewane, a ich zwolenników posądza się o różne umysłowe choroby, których pod karą więzienia nie wolno podejrzewać u sodomitów, gomorytów, transwestytów, zoofilów, masturbantów i innych takich – ale właśnie dlatego, że środowisko mądrych, roztropnych i przyzwoitych, co to rozpoznają się wzajemnie po zapachu, z takim zaangażowaniem je potępia, mogą w nich być ziarenka prawdy. Na przykład w sprawie globalnego ocieplenia, które mądrzy, roztropni i przyzwoici uznają za następstwo ludzkiej działalności, a przede wszystkim – energetyki węglowej i motoryzacji - teoria spiskowa głosi, że działalność człowieka nie ma tu dominującego, a może nawet – żadnego znaczenia, a klangor podnoszony jest po to, by ułatwić sytuację filutom zarabiającym na handlu limitami dwutlenku węgla, wiatrakami, słonecznymi bateriami itp. Zwolennicy tej teorii, wbrew oskarżeniom, jakoby zaprzeczali zmianom klimatycznym dowodzą, że te zmiany są spowodowane przyczynami kosmicznymi, na które ludzkość nie ma najmniejszego wpływu, na dowód czego przytaczają globalne ocieplenia i oziębienia z odległej przeszłości, kiedy na „planecie” żadnej ludzkości jeszcze nie było. Mądrzy, roztropni i przyzwoici traktują te wyjaśnienia wzgardliwym milczeniem, wiedząc, że „z Nazaretu” nic dobrego pochodzić nie może – jak twierdził pewien faryzeusz, uczony w piśmie.

Inna teoria spiskowa głosi, że prezydent Roosevelt był uprzedzony o japońskim ataku na Pearl Harbor, ale poza poleceniem wyprowadzenia z tamtejszego portu lotniskowców, nie zrobił nic, by mu zapobiec, a przynajmniej ograniczyć straty. Chodziło mu bowiem o stworzenie pretekstu do włączenia się USA do wojny w sytuacji, gdy znaczna część opinii publicznej tego nie chciała, a taki spektakularny i upokarzający atak, rozwścieczył Amerykanów, dzięki czemu włączenie się do wojny zostało przyjęte z entuzjazmem. Podobnie z zamordowaniem prezydenta Kennedy’ego w Dallas. Miałem okazję odwiedzić to miejsce i na ścianie budynku, w którym w 1963 roku mieściła się składnica książek, przeczytać na umieszczonej tam metalowej tablicy informację, że „z okna tego budynku Harvey Lee Oswald prawdopodobnie strzelał do prezydenta Kennedy’ego”. Słowo „prawdopodobnie” zostało podkreślone metalowym rylcem przez jakiegoś rozgniewanego obywatela, który nie mógł się pogodzić z tym, że po długim śledztwie przeprowadzonym przez Komisję Warrena, nie ma nawet pewności, czy Oswald strzelał, czy nie strzelał. Zwolennicy teorii spiskowej utrzymują w związku z tym, że prezydent Kennedy padł ofiarą spisku amerykańskiej bezpieki, która później, przy pomocy pierwszorzędnych fachowców, pozacierała wszystkie ślady, między innymi zabijając tych, którzy mogliby uchylić rąbka tajemnicy.

11 września minęła 20 rocznica zamachu na World Trade Center w Nowym Jorku, uderzenia w ścianę Pentagonu w Waszyngtonie oraz katastrofy w Pensylwanii, gdzie runął na ziemię samolot pasażerski. Kiedy byłem w Nowym Jorku, a właściwie – w Jersey City, po drugiej stronie Hudsonu, niedaleko pomnika katyńskiego, co to miał podobno kłuć w oczy tamtejszych obywateli, obejrzałem coś w rodzaju pomnika tamtej katastrofy w postaci powyginanych, stalowych belek, które tworzyły szkielet obydwu wież. Te belki były dość grube, znacznie grubsze, niż pancerna brzoza w Smoleńsku – ale samoloty przeszły przez nie, jak przez masło i wybuchły dopiero w środku budynków. Od tamtej katastrofy minęło wtedy co najmniej 7 lat i przez ten czas namnożyło się mnóstwo teorii spiskowych na ten temat. Ich wspólną cechą było powątpiewanie, że atak wykonała Al Kaida a przede wszystkim – że sama się inspirowała. Wprawdzie wszyscy na ekranach swoich telewizorów mogli zobaczyć, jak samolot uderza w jedną z wież, a potem – jak obydwie płoną, zasnuwając niebo nad Nowym Jorkiem chmurą czarnego dymu – ale już w przypadku Pentagonu wątpliwości dotyczyły również tego, czy w ścianę budynku uderzył samolot, czy coś zupełnie innego. Podobne wątpliwości dotyczyły katastrofy w Pensylwanii, gdzie wprawdzie widać było duży lej, ale nigdzie żadnych szczątków rozbitego samolotu. Jak pamiętamy, czy to z katastrofy lotniczej w Lesie Kabackim, w której zginęła m.in. Anna Jantar, czy choćby z katastrofy smoleńskiej, na miejscu upadku samolotu zawsze jest mnóstwo szczątków. Tymczasem w Pensylwanii ich nie było, podobnie jak wokół Pentagonu, co zwolenników teorii spiskowych skłoniło do podejrzeń, że i w jednym i w drugim przypadku były to rakiety. Kto je wystrzelił i po co – tego oczywiście na pewno nie wiadomo, ale zwolennicy teorii spiskowych przy wyjaśnianiu tej kwestii kierują się starożytną, rzymską zasadą, która głosi: is fecit cui prodest, co się wykłada, że ten zrobił, kto skorzystał. Toteż teorie spiskowe koncentrują się na wyjaśnieniach, kto miał w tym wszystkim interes i na czym on polegał.

Większość teorii skłania się do przypuszczenia, że interes miał w tym rząd Stanów Zjednoczonych, a polegał on na tym samym, co w przypadku Perl Harbor i prezydenta Roosevelta – żeby znaleźć dobry pretekst do wciągnięcia USA w wojnę, to znaczy – nie w żadną wojnę, bo – zgodnie z odpowiedzią udzieloną słuchaczowi Radia Erewań – obecnie żadnych wojen już nie ma, tylko walka o pokój, operacje pokojowe, misje stabilizacyjne i temu podobne, w związku z tym nie trzeba fatygować Kongresu, żeby rajcował nad wypowiedzeniem wojny. Więc wydarzenia 11 września stanowiły znakomity pretekst do wciągnięcia Stanów Zjednoczonych w „operację pokojową” w Iraku oraz „misję stabilizacyjną” w Afganistanie, która w sierpniu tego roku właśnie dobiegła końca, chociaż nie wiadomo, czy nie będzie miała dalszego ciągu. No dobrze – ale po co to było Stanom Zjednoczonym, które na sfinansowanie tego wszystkiego wydawały podobno 300 mln dolarów dziennie? Rząd USA wypuszczał obligacje, które następnie kupowali przede wszystkim Chińczycy, lokując w nich swoje nadwyżki finansowe. Nie wiem, czy przypadkiem nie z tym miał związek ogromny billboard, który w 2008 roku widziałem na lotnisku Kennedy’ego w Nowym Jorku, z napisem, że „nie wolno izolować demokratycznych narodów”. Okazało się, że chodzi o to, by do ONZ przyjąć Tajwan, jako niepodległe państwo. Pomyślałem sobie wtedy, że w USA ktoś kombinuje, czy zamiast wykupywania amerykańskich obligacji, nie lepiej byłoby wywołać małą zwycięską wojnę z Chinami, po której nie tylko nie trzeba by wykupywać od nich żadnych obligacji, ale jeszcze można by nałożyć na nie kontrybucję i w ten sposób zrobić interes. Wprawdzie do tego nie doszło i do dnia dzisiejszego Chiny uważają Tajwan za swoją prowincję, co się zbisurmaniła, a Tajwan uważa się za „prawdziwe” Chiny, których reszta jęczy pod komunistyczną okupacją – ale czy ktoś nie kombinował inaczej? Już po tym pobieżnym przeglądzie argumentów widać, że teorie spiskowe mają – jak powiedziałby Kukuniek – plusy dodatnie i ujemne, ale – powiedzmy sobie szczerze – co ich nie ma?

Nie o to zresztą chodzi, by te teorie tu weryfikować, Wspominam o nich bo ich mnogość, podobnie jak to ma miejsce w przypadku epidemii zbrodniczego koronawirusa i masowego „wyszczepiania” światowej populacji, świadczy o narastającym baraku zaufania ludzi do tych, którzy rządzą państwami. W demokracji nie powinno tak być, ale tylko teoretycznie, bo demokracja to nic innego, jak rządy politycznych gangów, które doją podatników, obiecując im możliwość ograbiania współrodaków w tak zwanym „majestacie prawa”, a ci odwdzięczają się za te obietnice walutą głosów wyborczych. Skoro taki znakomity interes można zrobić na demokracji, to nic dziwnego, że do politycznych gangów garną się pierwszorzędni fachowcy, dla których sztuka skrytego manipulowania milionami ludzi nie przedstawia żadnych trudności.

Stanisław Michalkiewicz

Copyright © 2006-2020 Stanisław Michalkiewicz. Wszystkie prawa zastrzeżone. Strona działa od 6 czerwca 2006 r.

Autor: michalkiewicz@michalkiewicz.pl Redaktor strony: webmaster@michalkiewicz.pl Projekt: NetStudio.pro Formularz kontaktowy

Konto złotówkowe: Santander Bank: 24 1090 2590 0000 0001 4495 4522

mBank SA: 75 1140 2017 0000 4002 0542 5287 Dokładne dane kont

Konto walutowe EURO: mBank SA 76 1140 2004 0000 3712 0674 5873

Konto walutowe EURO: Santander Bank 56 1090 1043 0000 0001 4746 6809

Konto dewizowe: Santander Bank: 45 1090 2590 0000 0001 4495 4532 Swift/BIC: BREXPLPWMBK